ترفند های ساده برای جلوگیری از پرخوری

پرخوری

پرخوری یکی از عواملی است که اگر مستمر باشه میتونه سلامتی انسان رو به خطر بندازه و باعث اضافه وزن شما بشه.حتی اگر شما اضافه وزن نداشته باشید پرخوری میتونه گاهی اوقات باعث عذاب وجدان شما هم بشه.استرس و عدم برنامه ریزی برای زمان غذا خوردن را می توان دلایل اصلی پرخوری دانست.در این مقاله سعی داریم به شما چند نکته ساده رو آموزش بدیم تا بتونید به راحتی از این کار دوری کنید.

1-عدم استفاده از غذاهای فراوری شده

با عوض شدن سبک زندگی مردم و دغدغه های شغلی،اکثر افراد برای صرفه جویی در زمان به غذاهای فراوری شده روی می آورند.این غذا ها به دلیل در دسترس بودن و راحتی در استفاده باعث پرخوری می شوند.شما می توانید با داشتن برنامه غذایی هفتگی و تعهد در اجرای آن از مصرف بی رویه این نوع غذاها خودداری کنید.همچنین داشتن برنامه،آگاهی شما را در تعداد دفعات استفاده از این نوع غذا ها بیشتر می کند.

 

 

2-استفاده از میوه وسبزیجات تازه در طول روز

استفاده از میوه و سبزیجات در زمان مناسب،می تواند جلوی پرخوری شما را بگیرد. آن ها به دلیل داشتن فیبر ممکن است برای شما احساس سیری به وجود آورند پس خوردن میوه یکی از گزینه های مناسب برای میان وعده می باشد.به یاد داشته باشید به هیچ عنوان آبمیوه را جایگزین میوه تازه نکنید.(برای خواندن تفاوت میوه با آبمیوه میتوانید این مقاله را نیز بخوانید.)

3-خوردن سالاد قبل از شروع غذا

سالاد خوردن قبل از غذا می تواند شما را از پرخوری باز دارد.این عمل باعث پرشدن معده شما می شود.همچنین فرصت کافی برای رسیدن پیام سیری به مغز شما را فراهم می کند.این عمل نسبت به وزن افراد باید به صورت مختلفی اجرا شود. برای مثال افراد دارای اضافه وزن چند دقیقه ای قبل از غذا باید سالاد مصرف کنند.

فراموش نکنید برای جلوگیری از اضافه وزن به هیچ عنوان از سس استفاده نکنید.شما می توانید مقداری نمک،فلفل(برای افزایش سوخت وساز بدن) و آبلیمو یا آبغوره برای ظعم بهتر به آن اضافه کنید.

4-عدم استفاده از تلویزیون و تلفن همراه هنگام خوردن غذا

استفاده کردن از تلویزیون و تلفن همراه و … هنگام غذا خوردن باعث حواس پرتی شما خواهد شدو امکان پرخوری را برای شما افزایش می دهد.این یکی از معمول ترین اتفاق بین افراد می باشد.مطالعات زیادی در این مورد انجام شده،افرادی که تمرکز بر غذا خوردن ندارند،کالری بیشتری دریافت می کنند و در نتیجه وزن بیشتری نیز دارند.

یکی دیگر از چیز هایی که حواس پرتی را افزایش می دهد،غذا خوردن در جمع است( دورهمی ها دوستانه،خانوادگی یا بین همکاران).این اتفاق حس همراهی در شما ایجاد می کند و باعث پرخوری می شود.اگر خاطرات خود را مرور کنید حتمن به این موضوع پی خواهید برد.

5-آرام غذا خوردن

سیری و گرسنگی ما را هورمون ها تعیین می کنند.به طور معمول پیام رسیدن سیری به مغز،حدودأ 20 دقیقه می باشد.بعد از گذشت این زمان دستور توقف غذا،از مغز صادر می شود.این عمل همچنین باعث جویدن بهتر غذا می شود.برای تمرین کردن این کار،میتونید بین لقمه های غذا قاشق وچنگال تون رو توی بشقاب بذارید.اگاهی داشتن از این مورد هنگام غذا خوردن میتواند شما را تا حد زیادی کمک کند.

6-اگاهی داشتن از غذاهای مورد علاقه

بعضی از افراد برای جلوگیری از پرخوری،خوردن غذاهای مورد علاقه شان را  ممنوع می کنند.این یکی از اشتباهات رایجی است که در طولانی مدت باعث می شود شما از این کار زده شوید و احساس محرومیت کنید.بهترین کار این است که شما از غذاهای مورد علاقه خود آگاهی داشته باشید تا قبل از خوردن این غذا ها،از پرخوری اجتناب کنید.

برای مثال اگر شما عاشق ماکارانی هستید باید جوری برنامه ریزی کنید تا فقط برای استفاده در یک وعده متعادل آن را آماده کنید تا غذا اضافه نیاید و شما را برای در دسترس بودن وعده ی بعدی وسوسه نکند.

7-استفاده کردن از ظرف غذای کوچک تر

استفاده از بشقاب بزرگ این تصور را برای شما ایجاد می کند تا مقدار غذای کمتری مصرف می کنید و ذهن شما را دچار خطا می کند.مطالعات نشان داده افرادی که از بشقاب های بزرگ تر استفاده می کنند نسبت به افرادی که از بشقاب های کوچک تر استفاده می کنند مقدار بیشتری کالری مصرف کرده و از اضافه وزن بیشتری برخوردار هستند.

توجه داشته باشید به هیچ عنوان در قابلمه غذا نخورید و زمانی که غذا اضافه می آید برای اتمام آن شروع به خوردن نکنید.

8-هیچ وعده غذایی را حذف نکنید.

یکی از رایج ترین اشتباهات برای کاهش وزن،حذف وعده ی غذایی است.بعضی از افراد برای کاهش وزن،وعده صبحانه یا شام خود را حذف می کنند.این اتفاق در بعضی از افراد باعث گرسنگی شدید شده و اغلب اشتها را افزایش می دهد و برای جبران،در وعده بعدی پرخوری می کنند.تحقیقات نشان داده خوردن صبحانه می تواند اشتها را کنترل کند و پرخوری را تا اواخر روز کاهش دهد. همچنین گرسنگی حاصل از حذف وعده ی غذا،می تواند سلامتی شما را به خطر بیندازد.

9-هنگام استرس و عصبانیت غذا نخورید.

افراد هنگامی که عصبانی و ناراحت هستند به جای حل موضوع، از آن فرار می کنند و خودشان را به کارهای مختلف مثل خوردن غذا،کتاب خواندن،رانندگی مشفول می کنند. استرس و عصبانیت باعث پرخوری می شوند.بنابراین یافتن راه هایی برای کاهش استرس میتواند به شما کمک کند.کورتیزول یکی از هورمون های افزایش اشتها است.استرس باعث افزایش سطح کورتیزول می شود.

شما می توانید برای کاهش استرس ورزش کردن، گوش دادن به موسیقی،باغبانی را امتحان کنید.

10-داشتن یک برنامه غذایی وابسته به مزاج شخصی خودتان

داشتن برنامه غذایی درست میتواند به شما تا حد زیادی از پرخوری جلوگیری کند و سلامتی شما را تضمین کند.داشتن برتامه غذایی،نوع و مقدار غذا را برای شما تعیین می کند و برای شما هدف گذاری می کند تا به نتیجه دلخواه تان برسید.به صورت کلی برنامه غذایی خط قرمز ها رو براتون پررنگ تر می کند و آگاهی شما را به شدت افزایش می دهد.

به یاد داشته باشید برای رسیدن به سبک زندگی سالم هیچ راه سریعی وجود نداره. انجام مستمر و دقیق نکات میتونه شما رو در بلند مدت به نتیجه دلخواه تون برسونه.

شما می تونید برای شروع رژیم غذایی و شناسایی الگوی صحیح غذا خوردن از طریق لینک زیر اقدام کنید.

 

سخن آخر و پایانی

پرخوری یکی از مشکلات رایج بین افراد می باشد.ترک عادت پرخوری می تواند برای افراد سخت باشد اما شما می توانید آن را انجام دهید.نکات و ترفند های بالا به شما این امکان را می دهد تا اشتها را کاهش داده و از پرخوری جلوگیری کنید.

اگر شما هم تجربه ای در این زمینه دارید لطفا باهامون به اشتراک بذارید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *